Audio Drama Awards 2013


The official BBC press release is shown at the foot of the page.

There were two additional awards, to Claire Grove and June Spencer.

Claire Grove was honoured with a a posthumous award for “Outstanding Contribution to Radio Drama”.

The award was presented by Lenny Henry, and received by Mike Bartlett as a representative of all of the writers Claire brought to radio.

June Spencer's award is described below in the press release.

The finalists for the Audio Drama Awards 2013 have been announced.

The Imison Award (for best original radio drama by a writer new to radio) and the Tinniswood Award (for best original radio drama), administered by the Society of Authors and the Writers’ Guild of Great Britain, will be presented, along with the BBC Audio Drama awards, at a ceremony to be held on Sunday 26 January 2014 in the Radio Theatre at BBC Broadcasting House in central London, hosted by Lenny Henry and Tony Hall, BBC Director-General. .

The awards will be presented by Howard Brenton.

This year there were about 180 entries for the BBC awards.


Imison Award for Best Radio Drama Script by a new writer:
(Judges: Society of Author’s Broadcasting Committee)
Fresh Berries by Catherine Johnson
Hangdog by Cat Jones
(WINNER)-The Loving Ballad of Captain Bateman by Joseph Wilde with Tim van Eyken

Tinniswood Radio Drama Award for Best Radio Drama Script:
(Judges: Louise Doughty, Marcy Kahan and David Pownall)
Dusty Won’t Play by Annie Caulfield
Imo & Ben by Mark Ravenhill
(WINNER) - Marathon Tales by Colin Teevan and Hannah Silva
Once Upon A Time There Was A Beatrix by Lavinia Murray

Shortlists for the BBC Audio Drama Awards:

Best Original Drama (Single play)
(Judges: Fiona Shaw, Sebastian Born and Louise Jury)
(WINNER)-Billions by Ed Harris, produced by Jonquil Panting, BBC Radio Drama London , R4
Gestapo Minutes by Adam Ganz, produced by Catherine Bailey, Catherine Bailey Productions (Indie), R4
The Sleeper by Michael Symmons Roberts, produced by Susan Roberts, BBC Radio Drama Salford , R4

Best Drama (Series or Serial)
(Judges: Fergal Keane, Jane Thynne and Daniel Evans)
(WINNER)-An Angel at My Table Written by Janet Frame, adapted by Anita Sullivan, produced by Karen Rose, Sweet Talk (Indie), R4
The Pursuits of Darleen Fyles by Esther Wilson, produced by Pauline Harris, BBC Radio Drama Salford, R4
Takes Two to Tandem by Lavinia Murray, produced by Sharon Sephton, BBC Radio Drama Salford, R4

Best Drama (Adaptation)
(Judges: Nick Dear, Will Gompertz and Nicolas Kent)
The Aeneid by Virgil, dramatised by Hattie Naylor, produced by Kate McAll, BBC Cymru/Wales, R4
(WINNER)-Sword Of Honour by Evelyn Waugh, dram. Jeremy Front, produced by Marc Beeby, Sally Avens and Tracey Neale, BBC Radio Drama London, R4
The Wind In The Willows by Kenneth Grahame adapted by Neil Brand, produced by David Hunter, BBC Radio Drama London , R4

Best Actor
(Judges: Libby Purves, Baz Bamigboye and Ruth Jones)
Simon Russell Beale in Copenhagen, produced by Emma Harding, BBC Radio Drama London, R3
(WINNER)-Lee Ross in King David, produced by Mary Peate, BBC Radio Drama London, R3
Joseph Millson in The Real George Orwell: Jura, produced by Jeremy Mortimer, BBC Radio Drama London, R4

Best Actress
(Judges: Jane Anderson, Stephen Tompkinson and Imogen Stubbs)
Carly Bawden in The Colour Of Milk, produced by Susan Roberts, BBC Radio Drama Salford, R4
(WINNER)-Christine Bottomley in My Boy, produced by Polly Thomas, Somethin’ Else (Indie), R4
Marcia Warren in Tony And Rose, produced by Celia de Wolff, Pier Productions (Indie), R4

Best Supporting Actor
(Judges: Patricia Cumper and Moira Petty)
(WINNER)-Shaun Dooley in The Gothic Imagination: Frankenstein, produced by Marc Beeby, BBC Radio Drama London, R4
Geoffrey Bretton in Imaginary Boys, produced by Scott Handcock, BBC Radio Drama Cymru/Wales, R4
David Rasche in Warrior Class, produced by Judith Kampfner, Corporation for Independent Media (Indie), R4

Best Supporting Actress
(Judges: Matt Hemley and Alan Brodie)
Lia Williams FindthePerfectPartner4u.com, produced by Gordon House, Goldhawk Essential (Indie), R4
(WINNER)-Claire Rushbrook in King David, produced by Mary Peate, BBC Radio Drama London, R3
Lacey Turner in The One About the Social Worker, produced by Jonquil Panting, BBC Radio Drama London, R4

Best Use of Sound
(Judges: Kevin Brew, Patrick Rayner and Vanessa Thorpe)
Forever Mankind, produced by Judith Kampfner and Jonathan Mitchell, Corporation For Independent Media (Indie), R4
(WINNER)-He Died With His Eyes Open, produced by Sasha Yevtushenko, sound design by Caleb Knightley, BBC Radio Drama London, R4
Saturday Night & Sunday Morning, produced by Lucinda Mason Brown, sound design by David Chilton, Goldhawk Essential production (Indie), R4

Best Scripted Comedy Drama
(Judges: Nina Wadia, Susannah Clapp and John McGrath)
Cabin Pressure by John Finnemore, produced by David Tyler, Pozzitive (Indie), R4
(WINNER)-Love And Sweets 3: Grand Canyon by Richard Marsh, produced by Ben Worsfield, Lucky Giant (Indie), R4

Best Scripted Comedy (with studio audience)
(Judges: Christopher William Hill and Bruce Dessau)
Cabin Pressure by John Finnemore, produced by David Tyler, Pozzitive (Indie), R4
Love And Sweets 2: The Perfect Match by Richard Marsh, produced by Ben Worsfield, Lucky Giant (Indie), R4
(WINNER)-Sketchorama: Absolutely Special, written by Pete Baikie, Morwenna Banks, Moray Hunter, Gordon Kennedy and John Sparkes, produced by Gus Beattie, Comedy Unit, R4

Best Online or Non-Broadcast drama
(Judges: Viv Gardner and Sofie Mason)
(WINNER)-Doctor Who: Dark Eyes, written by Nicholas Briggs, produced by David Richardson for Big Finish (Indie)
Hood: Noble Secrets, written and produced by Iain Meadows, Spiteful Puppet (Indie)
Trimble written by Ed Greenwood, produced by John Wakefield for University York Radio

The BBC Drama Awards cover dramas first broadcast in English in the UK between 1 October 2012 and 31 October 2013 – or first uploaded/published for free listening online in the UK during the same period. Entries were welcome from all makers of drama and were not restricted to BBC broadcasts. Each programme producer could enter up to three categories (one entry only per category) plus a fourth in any of the acting categories. The drama had to be submitted exactly as broadcast or uploaded.There was no entry fee.


June Spencer, the 94-year old actor who has been in radio soap The Archers since its pilot episode in 1950, has been honoured with a lifetime achievement prize at this year’s BBC Audio Drama Awards.

Spencer, who plays Peggy Woolley in The Archers, was hailed by the BBC as the longest-serving soap actor in the world and was presented her award by Tony Hall, the Corporation’s director general.

Sean O’Connor, editor of The Archers, described her as a performer who had “committed her life to the BBC”.

“At 94, absolutely nothing fazes her. She performed with heart-breaking dignity in the recent episodes, using her instincts as an actress and channeling her own difficult experiences of caring for a loved one with Alzheimer’s,” he said.

Other winners at the event, held on Sunday at BBC Broadcasting House and designed to recognise actors, writers and producers working in audio drama, included former EastEnders actor Lee Ross and Claire Rushbrook, best known for ITV’s Whitechapel.

Meanwhile, Ross was named best actor for his role in King David, broadcast on BBC Radio 3, with co-star Rushbrook named best supporting actress.

Christine Bottomley was named best actress for My Boy, broadcast on BBC Radio 4, while Shaun Dooley won the supporting actor category for The Gothic Imagination – Frankenstein, also aired on Radio 4.

Billions by Ed Harris was named best original audio drama play, and Janet Frame’s An Angel at My Table was named best series.

The adaptation prize went to Jeremy Front’s dramatisation of Evelyn Waugh’s Sword of Honour, while Radio 4’s Sketchorama – Absolutely Special was named best scripted comedy.

The ceremony was hosted by Hall and Lenny Henry.

Back to top


Radio Plays
Wine Making
Cosby Methodist Church
Gokart Racing
Links to other sites
Sitemap xml
Contact Us